Instructional Staff

Staff Name Department
Abbott, Melissa  Science 
Ables, Ben  Band 
Ables, Kristen  Science 
Adams, Michael  Social Studies 
Alexander, Robin Math
Bell, Karen Intensive Learning Center - C setting
Blades, Justin  Special Education 
Blake, William  Paraprofessional-H.T.E. Satellite  
Bonilla, Cherokee  Paraprofessional-Instruction 
Booth, Mark  Social Studies 
Boucher, Richard Math
Brock, Todd  Health/Physical Education 
Brooks, Anthony  Agriculture 
Broomall, Harry  Social Studies 
Brown, Tania English Language Arts/Special Education
Bryan, Ashley Math
Cawthern, Jen Intensive Learning Center
Chiofolo, Cindy  Science 
Chrobak, Kristen  English Language Arts 
Cobb, Roann  Business 
Collins, Kathie  Health/Physical Education 
Copeland, Bruce  English Language Arts 
Cordrey, Britta  Science 
Coughenour, Jason  Social Studies 
Cropper, Daniel Intensive Learning Center
De Leon, Kelly International Baccalaureate Coordinator/Librarian
Dempster, Jesica  Special Education 
DeZura, Molly  English Language Arts 
Dicostanzo, Shelby  English Language Learner 
Donaway, Adrienne Intensive Learning Center
Donovan, Bonnie  Allied Health 
Dutton, Jessica English Language Arts/Teacher Academy
Dutton, Maura  Special Education Teacher 
Eby, Terra  Agriculture 
Eckrich, Katherine  Special Education 
Edwards, DeVon  Paraprofessional-School Climate 
Elliott, Helen  Driver's Education 
Eskridge, Yaraslava  Paraprofessional-School Climate 
Fascelli, Haley Math
Faulkner, Garrett  Special Education 
Felder, Leondra  JROTC 
Fisher, David Math
Fulco, Charles  Science  
Gardner, Deziree  World Language 
Gartman, Jeff Audio, Radio, Visual
Gibson, Robert Computer Science
Gildon, Sara  Social Studies 
Givens, Stephen  English Language Arts 
Glaeser, Melissa  Special Education 
Goussev, Jaclyn  Science 
Grabowski, Michael  Special Education 
Hansen, Tammy Special Education Para 
Harmon, Magda  English Language Learner Para 
Heald, Denise  Social Studies 
Hendrickson, Katelynd  Special Education 
Hines, Brett  Agriculture 
Hitchens, Dustin Math
Hooks, Linda  World Language 
Hopkins, Christine  Allied Health 
Huerta, Gilberto  World Language 
Ingram, Preston  Paraprofessional-School Climate 
Jackson, Brent Intensive Learning Center Para 
Jamison, Caitlin Math
Kelley, Anne  Paraprofessional-H.T.E. Satellite  
Kochis, Kara  Agriculture 
Lail, Christopher Math
Lathbury, Brittnae  Dance 
Lawson, Cliff  Driver's Education 
Layfield, Derrick Intensive Learning Center - Life Skills
Lichtenwalner, Richard Math
Loeber, Judith  Art 
Love, Jessica  English Language Arts 
Lovellette, Jennifer  Instructional Interventionist  
Macaluso, Joseph  English Language Arts 
Makowski, Traci Intensive Learning Center Para 
Mann, Leroy Intensive Learning Center Para 
Marvel, Jordan  Social Studies 
Marzullo, Aimee Intensive Learning Center
Mason, Adriana  English Language Learner Para 
Mast, Queena  English Language Learner 
McCabe, Brandon  Agriculture 
McCandless, Thomas Math
Megee, Don  Driver's Education 
Miller, Nathaniel Intensive Learning Center
Miller, Shane  Special Education 
Mitchell, Abigail  English Language Arts 
Morales-Sanchez, Darolyn  English Language Learner Para 
Morelli, D  Digital Media 
Nees, Donlynne  Paraprofessional-Instruction 
Newbold, Margot Intensive Learning Center - C setting
Nieves, Lourdes  English Language Learner 
Oglesby, Clarissa  Social Studies 
Oliva, Jill Math
Olley, Thomas Math
Palmer, Danna  Special Education 
Parker, Brian  Health/Physical Education 
Paulson, Thomas Math
Peet, Jeffrey  BUS/ME 
Pham, Rachel Math
Py, Lindsay  English Language Learner 
Quillen, Sylvester Credit Recovery
Reed, Kevin  Physical Education 
Revel, Christopher  Science 
Revel, Justin  Social Studies 
Revel, Ryan  Science 
Reyes Matuz, Francisco  World Language 
Riden, Melisa Special Education Para 
Ritterieser, Colleen  Health/Physical Education/Dance 
Roach, Frank Special Education Para 
Robinson, Renee  Science 
Ruggiero, Anna English Language Arts/Teacher Academy
Rust, Jaclyn  Digital Media/Art 
Scheffel, Christina  English Language Arts 
Shaw, Deanna English Language Arts/Special Education
Shockro, Derrick  Health/Physical Education 
Showard, Margie  Teacher-H.T.E. Satellite 
Siebert, Noel  Special Education 
Snapp, Gregory  JROTC 
Snapp, Maria English Language Arts/Special Education
Snarsky, Heidi  Special Education 
Stamos, Jacqueline  English Language Learner Teacher & Coordinator 
Steele, Jacob Math
Stinchcomb, Eric Math
Stoeckel, Jason  Agriculture 
Sullivan, Corey Intensive Learning Center Para 
Tenbusch, Leslie Math
Tietz, Jon  Driver's Education 
Tkach, MaryBeth  Teacher of the Deaf 
Townsend, Wesley Intensive Learning Center Para 
Tribbitt, Abbe  World Language 
Turcan, Renita  World Language 
Walls, Phoebe  English Language Learner 
Warick, David  Theater 
Warren, Joey  Digital Media 
Wattenmaker, Matthew  Choir 
Weber, Robert  Social Studies 
Weil, Elaine  Science 
Wells, John  Health/Physical Education 
White, Barbara  Paraprofessional-School Climate 
White, Melissa  T.I.S.S./Testing Coordinator 
Widerman, Paul Math
Wilgus, Robert  World Language 
Williams, Lori Intensive Learning Center Para 
Wrench, Alina  English Language Arts 
Zerbe, Linda  Academic Reading & Writing